Starosta Zamojski przypomniał w Berlinie tragedię wysiedleń na Zamojszczyźnie

Aktualnosci, Czwartek, 25 kwietnia 2024
Starosta Zamojski przypomniał w Berlinie tragedię wysiedleń na Zamojszczyźnie

W dniach 22-24 kwietnia na zaproszenie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytutu Pileckiego Starosta Zamojski Stanisław Grześko oraz rektor Akademii Zamojskiej prof. Paweł Skrzydlewski uczestniczyli w cyklu wydarzeń kulturalno-naukowych w Berlinie.

Starosta Zamojski spotkał się m in. z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP w Republice Federalnej Niemiec Dariuszem Pawłosiem. Uczestniczył również, jako gość specjalny, w wystawionej w Filharmonii Berlińskiej operze Stanisława Moniuszki pt. „Straszny dwór”.

Szczególne znaczenie w trakcie wizyty w Berlinie miał udział Starosty Zamojskiego w debacie „Die Kinder von Zamość 1942-1943 – über die Notwendigkeit einer gemeinsamen Erinnerung” („Dzieci Zamojszczyzny 1942 – 1943 – wspólna pamięć”), którą zorganizował Instytut Pileckiego. Wzięli w niej udział również rektor Akademii Zamojskiej prof. Paweł Skrzydlewski oraz dr Beata Kozaczyńska, zasłużona badaczka tzw. Aktion Zamość . Tematyka debaty dotyczyła akcji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie. Starosta Zamojski podkreślał niezwykle istotne znaczenie powołania muzeum, które zachowa i utrwali pamięć o ponad 100 tysiącach Wysiedlonych, spośród których około 30 tysięcy stanowiły dzieci. Wskazał też na analogię pomiędzy tamtą zbrodnią, a kradzieżą dzieci ukraińskich przez putinowską Rosję.

img-20240425-wa0021.jpg
img-20240425-wa0017.jpg
img-20240425-wa0008.jpg
img-20240425-wa0012.jpg
 Dariusz Pawłoś Ambasador RP w Niemczech, Fot. Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu / Bartek Barczyk Photography.