„Program Rozwoju Roztocza – województwo lubelskie”

Aktualnosci, Środa, 13 marca 2024
„Program Rozwoju Roztocza – województwo lubelskie”

Dziś (13.03) w Sali Consulatus Urzędu Miasta Zamość odbyło się spotkanie dotyczące projektu „Programu Rozwoju Roztocza – województwo lubelskie”, w którym uczestniczyli Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, Starosta Zamojski Stanisław Grześko, Z-ca Prezydenta Miasta Zamość Piotr Orzechowski, Burmistrz Miasta Tomaszów Lubelski Wojciech Żukowski oraz przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, samorządowcy i inni zainteresowani.

„Program Rozwoju Roztocza – województwo lubelskie” kompleksowo określa wizję, cele oraz działania na rzecz rozwoju Roztocza do 2030 roku. Finalnym etapem prac nad tym dokumentem są konsultacje i debaty publiczne w formie otwartych spotkań. Ich celem jest zapoznanie się z opiniami, uwagami oraz oczekiwaniami społeczności lokalnych, przedsiębiorców, organizacji oraz stowarzyszeń z tego obszaru.

Program ma być realizowany na zasadach:

• Dążenia do integracji świadczenia usług publicznych w skali ponadlokalnej (partnerstwa tworzone w ramach OSI Roztocze).
  • Realizacja działań na rzecz wzmocnienia roli miast jako centrów aktywności społecznej i gospodarczej.
  • Maksymalnego wykorzystania możliwości nowych instrumentów finansowych (w tym programów z polityki spójności) do realizacji uzgodnionych przedsięwzięć/inwestycji.
  • Silnej współpracy międzypoziomowej(gminy – powiaty - województwo), w tym z partnerami samorządowymi z powiatu lubaczowskiego oraz władzami Województwa Podkarpackiego (dla zachowania spójności Programów przygotowywanych przez oba regiony).
  • Aktywizacji w kierunku wykorzystania współpracy międzysektorowej (samorząd–przedsiębiorcy - organizacje społeczne).
  • Promocji i wsparcia inwestycji prywatnych oraz publicznych wykorzystujących lokalne zasoby jako podstawa do budowania bazy podatkowej samorządów.

Szczegółowy Program Rozwoju Roztocza