Udział delegacji Powiatu Zamojskiego w uroczystościach jubileuszu 50-lecia Powiatu Schwäbisch Hall

Aktualnosci, Poniedziałek, 29 maja 2023

W miniony wtorek (23.05) delegacja Powiatu Zamojskiego na czele ze Starostą Zamojskim Stanisławem Grześko i Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Powiatu Joanną Mazurek uczestniczyła w uroczystościach jubileuszu 50-lecia Powiatu Schwäbisch Hall. W trakcie swojego pobytu delegacja Powiatu Zamojskiego miała także okazję spotkać się z przedstawicielami Schwäbisch Hall, aby omówić przyszłe perspektywy współpracy.

Na szczególną uwagę zasługuje wpisująca się w uroczystość jubileuszową prezentacja wystawy dr Beaty Kozaczyńskiej z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. ph. „Dzieci Zamojszczyzny historie prawdziwe/Kinder von Region Zamość wahre Geschichten”, którą przez najbliższy rok będzie można oglądać w budynku Starostwa Schwäbisch Hall. Opowiada ona o wydarzeniach z 1942 i 1943 roku, kiedy to Niemcy przeprowadzili brutalną pacyfikację blisko 300 polskich wsi. Ponad 100 tys. ich mieszkańców wywieziono z domów (wśród wypędzonych było przeszło 30 tys. dzieci). Miejsce wysiedlonych Polaków zajęli niemieccy koloniści z różnych części Europy.

Do wydarzeń sprzed 80. lat oraz swojego ubiegłorocznego udziału w uroczystościach upamiętniających tę tragedię nawiązał w przemówieniu były prezydent RFN Horst Köhler.

Wizyta delegacji Powiatu Zamojskiego w Schwäbisch Hall była nie tylko okazją do świętowania 50-lecia ich jubileuszu, ale również do wzmacniania więzi między tymi dwoma społecznościami oraz budowania mostu pokoju.

a.jpg