2007-09-26 Spotkanie po latach pierwszych wychowanków ZSDiOŚ


Spotkanie po latach pierwszych wychowanków ZSDiOŚ

15 września 2007r w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska im. J., Zamoyskiego w Zwierzyńcu miała miejsce podniosła uroczystość. Spotkanie pierwszych absolwentów i Wychowanków Gimnazjum i Liceum Leśnego z lat 1946-1952.

Była to pierwsza średnia szkoła leśna na ziemiach polskich. W trakcie spotkania po uroczystej mszy św. w Kościółku ,,na wodzie’’ odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą organizatorowi i pierwszemu Dyrektorowi Szkoły inż. Czesławowi Badowskiemu. Absolwenci i Wychowankowie pożegnali się ze Sztandarem Szkoły przy dźwiękach fragmentu opery Nabucco oraz Ciszy – Silenzio. Słowa o przemijaniu, o umiejętności godzenia się z upływającym czasem, o patriotyzmie, o konieczności przekazywania najważniejszych wartości przekazał zebranym Benedykt Wiśniewski, który mundur leśnika zamienił na mundur pilota wojskowego.

W trakcie niemal kameralnego spotkania absolwenci dzielili się wspomnieniami z tych pierwszych jakże trudnych lat. Zdzisław Gibowski, przybliżył sylwetkę inż. Badowskiego który w 1948 r ze względów politycznych został usunięty ze szkoły i przeniesiony do szkoły leśnej w Brynku.

Uroczystość zgromadziła Wychowanków i Absolwentów, osoby im towarzyszące, oraz nauczycieli obecnie uczących w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska. Obecni byli również Starosta Powiatu Zamojskiego Henryk Matej, Dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego Zdzisław Strupieniuk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Zwierzyniec Witold Zakościelny, który w swoim wystąpieniu m.in. przekazał życzenia od Pana dr inż. Marka Kamoli Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Sekretarz Miasta Zwierzyńca Halina Studnicka, Dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju Barbara Serafin.
Uroczystością tą zakończono obchody 60 lecia Szkoły.

Archiwum

Licznik odwiedzin: 1935362
Copyright by Starostwo Powiatowe w Zamościu GogaNet: Strony Internetowe